KADİR KISAOĞLU


 

Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İzmir’ de tamamladı. Ortaokul yıllarında babasının teşviği ile Türk Müziği Nazariyatı ve kanun dersleri almaya başladı. Dedesi Kadir Kısaoğlu ve babası Durmuş Kısaoğlu’ndan ( İzmir TRT saz sanatçısı) aldığı eğitimle 2010 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı Temel Bilimler bölümünü kazandı. Öğrenimi sırasında 2014 yılında E.Ü Kültür Sanat Evi’nde ‘’Muhabbet-i Kanun’’ adında Kanun Resitali verdi. Sazendeliği üzerinde yapmış olduğu çalışmaları ilerletmek için Ahmet Meter, Göksel Baktagir gibi üstadları dinleyerek ilham almıştır. Ayrıca İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Kanun sanatçısı Göksel Baktagir ile şahsen istifade etme fırsatı bulup, Ud&Kanun Master Class Workshop eğitimlerinden faydalanmıştır.
2014 yılında İzmir Kültür ve Turizm Bakanlığı Anadolu Filarmoni Orkestrası’nda Kanun Sanatçısı olarak görev almıştır. 2015 yılında İzmir Karşıyaka Belediye Konservatuvarında Kanun Sanatçısı olarak göreve başladı ve halen görevini sürdürmektedir.
Yurt içi ve yurtdışında birçok koro ve toplulukların prova ve konserlerinde yer aldı. 2017 yılından bu yana TRT İzmir Radyo ve Televizyon programlarında görev aldı. Kanun icracılığının yanında eğitimci olarak da Kanun Sazını gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarını sürdürmüştür. Sosyal sorumluluk kapsamında kurulan ‘’Şifa Veren Sesler’’ çocuk korosunda halen kanun eğitmenliği yapmaktadır.
Geleneksel musikimizin en güzel örneklerinden fasıl icracılığını uygulamak ve yaşatmak amacıyla sanatçı arkadaşlarıyla oluşturduğu fasıl topluluğunda çalışmalarına devam etmektedir. 2018 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda Kanun Sanatçısı olarak görevine devam etmedir.

0232 425 66 91
Bizden haberdar olmak için e-mail adresinizi kaydedin !

Gönder