DERYA DERİN ÇOKAĞIR


 

    

Eğitimci bir ailenin ferdi olarak Adana'da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini bu ilde tamamladı.Adana Belediye Konservatuarında müzik eğitiminin ilk temellerini attı.

 

 

     1993 yılında E.Ü. Devlet Klasik Türk Müziği Konservatuarı ''Ses Eğitimi Bölümü''sınavını kazandı ardından 1994 yılında TRT İzmir Radyosunun açmış olduğu “Akitli Ses Sanatçısı” sınavını da kazanarak okuldaki eğitimine ek, bu kurumdaki pek çok programda da görev almak suretiyle müzik eğitimine katkı sağladı..Bu sürede Akın Özkan,Onur Akdoğu,Kutlu Payaslı,Mustafa Hoşsu,Yılmaz Yüksel,İsmet Yazar,Mülkiye Toper,Turhan Yalçın gibi hocalar ve sanatçılardan istifade etti. 1997-98 yılında konservatuardan pekiyi dereceyle mezun olarak 1 yıl süreyle bu okulda ses eğitimi alanında asistanlık yaptı.

 

 

    1998-2000 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı olarak müzik öğretmenliği yaptı.

 

 

    2000 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sınavını kazandı.Bu bağlamda yurt içinde ve yurt dışında pek çok ülkede festivaller ve Türkiye'nin tanıtımı kapsamında konserler veren sanatçı Kültür Bakanlığınca görevlendirilerek Türkiye'yi Klasik Türk Müziği alanında temsil etti.

    Beste çalışmaları da yapan sanatçı, bir erkek evlat sahibidir. Derya Derin ÇOKAĞIR halen İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nda ses sanatçısı olarak görevini sürdürmektedir.


0232 425 66 91
Bizden haberdar olmak için e-mail adresinizi kaydedin !

Gönder